
Programowanie Żywieniowe
Dlaczego to co jesz w czasie ciąży jest takie ważne?
Wydaje mi się że większość z nas wie już, że to co jemy ma wpływ na nasze zdrowie.
Tak samo to co jesz w czasie ciąży ma wpływ na przyszłe zdrowie Twojego dziecka.
Dzieje się tak dzięki epigenetyce.
Z jednej strony mamy informację zapisaną w genach, jednak to w jakim środowisku żyjemy na co w dużej mierze składa się to co jemy, ma wpływa na to czy informacja ta zostanie wprowadzona w życie czy nie.
Mówiąc inaczej, nawet jeśli masz predyspozycję genetyczną do wystąpienia nadciśnienia, to co jesz i jaki styl życia prowadzisz zadecyduje czy nadciśnienie wystąpi u Ciebie czy nie.
Geny w wielu przypadkach nie są wyrocznią, a raczej możliwością, z której możesz nie skorzystać stosując odpowiednie żywienie i styl życia.
Mówiąc o wzrastaniu płodu i epigenetyce używa się określenia programowanie żywieniowe.
Oznacza to, że mimo stałej informacji zapisanej w genach dziecka to w jaki sposób m.in odżywiasz się w czasie ciąży ma ogromny wpływ na to jak konkretnie będzie wyglądało jego zdrowie.
Jednym z najczęściej poruszanych tematów w kwestii programowania żywieniowego jest niedożywienie mamy w czasie ciąży. Zwiększa ono bardzo ryzyko wystąpienia w przyszłości dziecka otyłości i chorób cywilizacyjnych.
Dlaczego tak się dzieje?
W momencie kiedy rozwijający się płód nie dostaje wystarczającej ilości składników odżywczych i energii dochodzi do powstania tzw. “oszczędnego fenotypu”. Najważniejszym narządem jest mózg. Dlatego w pozostałych narządach i tkankach dochodzi do zmian które mają za zadanie umożliwienie jego optymalnego rozwoju. Zmiany te obejmują zaburzenia w
funkcjonowaniu komórek-beta trzustki, nefronów, czy kardiomiocytów. W efekcie w późniejszych latach dzieci, których matki w czasie ciąży były niedożywione, mają większe ryzyko wystąpienia insulinooporności, cukrzycy typu drugiego, chorób sercowo-naczyniowych czy otyłości.
Przykładem są dzieci, które urodziły się tuż po wojnie w Danii. Ich matki w czasie ciąży były narażone na ogromne niedożywienie. W wieku dorosłym, wyższe ryzyko otyłości zaobserwowano zarówno u dzieci jak i wnuków tych kobiet. Zmiany epigenetyczne, mogą sięgać nawet drugiego pokolenia.
Mówi się że jesteś tym co jesz, natomiast w pierwszym okresie życia można by powiedzieć że jesteś tym co jadła Twoja mama :)
Niedożywienie matki w czasie ciąży skutkuje niższą masą urodzeniową, większym ryzykiem porodu przedwczesnego oraz niższą masą łożyska, co w efekcie hamuje wzrastanie wewnątrzmaciczne.
W pierwszych dwóch latach życia dziecka może dojść do tzw. efektu odbicia. Organizm będzie chciał nadrobić tempo wzrastania do potencjału zapisanego w genach. Prowadzi to do nadwagi lub otyłości dziecka w późniejszych latach życia.
Równie niekorzystna dla dziecka jest otyłość matki w czasie ciąży. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia:
-poronienia w I trymestrze
-wad wrodzonych
-wcześniactwa
-konieczności wykonania cesarskiego cięcia
-komplikacji w czasie porodu
-makrosomii płodu
Nie można nie wspomnieć o dietach roślinnych. Odżywianie się oparte głównie na roślinach daje mnóstwo korzyści nie tylko dla Ciebie ale i dla dziecka. Kobiety w ciąży na diecie wegetariańskiej mają niższe ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego i mdłości. W ich organizmach jest również dużo mniej zanieczyszczeń jak metale ciężkie czy dioksyny, które przechodzą przez łożysko i są zagrożeniem dla płodu.
Kolejnym elementem programowania żywieniowego jest odpowiednia suplementacja.
*kwasy omega 3 ( w czasie ciąży są tak ważne, że w E-booku znajdziesz cały rozdział im poświęcony)
*preparaty multiwitaminowe
*probiotyki, odpowiednie preparaty mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii u dziecka
Ogromnym elementem programowania żywieniowego jest karmienie piersią. Korzyści dla dziecka są zarówno krótko- jak i długofalowe. Dzieci karmione piersią mają mniejsze ryzyko infekcji jak i wystąpienia chorób cywilizacyjnych w późniejszym wieku.
Odpowiednie żywienie w czasie ciąży ma również bardzo namacalne korzyści. To co jesz w tym okresie wpływa na preferencje żywieniowe Twojego dziecka. Jeśli w czasie ciąży Twoja dieta opiera się o produkty niskoprzetworzone, dużo warzyw i owoców Twoje dziecko będzie z chęcią po nie sięgało. Natomiast jeśli jesz głównie żywność przetworzoną, chipsy, paluszki, lody, batoniki czy słodkie napoje przekonanie dziecka do zjedzenia brokułów będzie dużo trudniejsze.
Pamiętaj, że większe zmiany w diecie i dodatkową suplementację najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem klinicznym.
Chcesz wiedzieć więcej na temat roli odżywiania w czasie ciąży i jak ono powinno wyglądać?
Sięgnij po E-booka, którego stworzyłam po to, abyś miała w jednym miejscu wszystkie potrzebne Ci informacje na temat żywienia w tym ważnym okresie.
Dowiesz się z niego zarówno podstaw żywienia w czasie ciąży jak i praktyczne wskazówki jak m.in. radzić sobie z objawami ciąży w stylu zaparć czy mdłości.
Pełny spis treści znajdziesz poniżej.


Żywienie w czasie ciąży
E-book
Wszystko czego potrzebujesz wiedzieć
na temat odżywiania w czasie ciąży
W jaki sposób się odżywiasz w czasie ciąży jest niezmiernie ważne dla rozwoju Twojego dziecka.
Jeśli chcesz zapewnić mu jak najlepsze warunki sięgnij po E-booka.
Znajdziesz w nim wszystkie najważniejsze informacje i praktyczne wskazówki na temat odżywiania.