Najlepszy chleb jaki upiekłam

Chleb owsiany na zakwasie

Chleb ten nie smakuje jak żaden, który można dostać w sklepie.

Ma zapach i smak chleba,wygląda jak chleb, ale o jest lepszy.

Sekret tkwi w zakwasie i przyprawach.

Według zasady domowe jest zawsze lepsze, każdy chleb upieczony przez siebie będzie smakował lepiej niż kupny. Zwłaszcza owsiany z dodatkiem przypraw.

Nie wspominając już o tym jak cudowne jest wyjęcie z piekarnika własnymi rękami chrupiącego i świeżego chleba, no i ten zapach który roznosi się po całym domu.

Powód dla którego używam mąki owsianej, to zarówno lepszy według mnie smak wszystkiego co jest z niej robione, ale również fakt że jest o wiele zdrowsza niż mąki pszenne.

Niestety to właśnie gluten w mące pszennej sprawia, że ciasta tak ładnie wyrastają, dlatego przy mące owsianej trzeba się troszkę bardziej postarać, w tym przypadku użyć zakwasu, który również sprawi że chleb będzie nie tylko smaczniejszy, ale i zdrowszy.

Ja korzystam z mąki owsianej, ale według podanych proporcji możesz użyć mąki orkiszowej, żytniej lub pszennej w jakich proporcjach chcesz. N pierwszy raz jak piekę z nowego zakwasu często daję pół na pół mąkę pszenną i owsianą lub orkiszową. Przy kolejnym pieczeniu zmniejszam ilość mąki pszennej.

Składniki:

Na jeden bochenek

*330g mąki owsianej

*łyżka mąki ziemniaczanej

*łyżeczka cukru

*bardzo płaska łyżeczka soli

*1,5 szklanki wody gazowanej