Jedzenie intuicyjne
Jedzenie intuicyjne jest sposobem jedzenia opartym na intuicji, zaspokajaniu potrzeb ciała i dbaniu o siebie.
Zakłada zgodność między potrzebami ciała a wyborami żywieniowymi. Łączy w sobie instynkt/intuicję, emocje i racjonalne myślenie.
Jedzenie intuicyjne, jest to połączenie instynktu/intuicji, emocji i racjonalnego myślenia.
Może brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce oznacza zaufanie do ciała w kwestii jedzenia, odżywianie go i dbanie o własne emocje.
Jest to podejście anty-dietetyczne które uczy jak wykształcić na powrót zaufanie do ciała i jeść adekwatnie do jego potrzeb.
Jak mówi sama nazwa jedzenie intuicyjne opiera się na intuicji, ale na niej się nie kończy.
Wszyscy mamy w sobie intuicję aby wiedzieć co, kiedy i jak dużo jeść, ale środowisku w jakim dorastamy, żyjemy, lata restrykcyjnych diet czy kultura diety nakłada na nią tyle warstw, że potrzeba czasu i strategii aby na powrót móc polegać na wskazówkach płynących z naszego ciała.
W ramach jedzenia intuicyjnego możemy wyróżnić główne punkty, które polegają na zaufaniu wskazówkom płynącym z Twojego ciała, które podpowiadają Ci, co i jak jeść. W tym celu musimy mieć interoceptywną świadomość, innymi słowy być świadomym subtelnych uczuć pochodzących z wnętrza ciała. Kolejnym punktem jest bezwarunkowe przyzwolenie na jedzenie, jedzenie głównie z powodu głodu fizycznego i dobieranie pokarmu zgodnie z tym, jak czuje się po nim organizm.
Idea została stworzona przez dwie dietetyczki i opublikowana ponad 25 lat temu, więc nie jest to nowa koncepcja. Przez te wszystkie lata przeprowadzono wiele badań potwierdzających jej skuteczność, i skorzystało z niej mnóstwo pacjentów przechodzących przez ten proces i czerpiących z niego korzyści. Staje się coraz bardziej popularna, ponieważ widzimy, że stosowanie restrykcyjnych diet nie działa i bardzo często pozostawia wiele szkód.
Odrzuć dietetyczną mentalność
Porzuć mentalność dietetyczną. Zamiast na tym co powinnaś skup się na tym po czym czujesz się dobrze i co Ci tak na prawdę smakuje.
Doceniaj swój głód
"Nauka doceniania biologicznych sygnałów pozwala odbudować zaufanie do siebie i do jedzenia." Szacunek do odczucia głodu jest niezbędna aby uniknąć niekontrolowanych napadów głodu. To właśnie niereagowanie na głód fizyczny wystarczająco długo prowadzi do napadów objadania się
Pogódź się z jedzeniem
Udziel sobie bezwarunkowego pozwolenia na jedzenie.
Zabraniając sobie zjedzenia potraw na które masz ochotę, stawiasz je na piedestale i nadajesz im wartość dużo dużo większą, niż w rzeczywistości mają.
Tylko wtedy będziesz miała szansę odkryć, że niektóre potrawy wcale nie są tak smakowite jak myślałaś.
Nie daj się dietetycznej policji
Dietetyczna policja, czyli głos siedzący głęboko w głowie, oceniający czy to co jesz jest wystarczająco dobre czy złe. Ta część moralizująca, według której zjadając 3 zamiast 1 ciastka zgrzeszyłaś, czy mówiąca Ci że zasłużyłaś na pochwałę, bo udało Ci się nie zjeść dzisiaj obiadu. Z nią też będziemy się żegnać.
Odkryj radość jedzenia
-Kultura diety zabrała nam kolejną naturalną część bycia człowiekiem, przyjemność z jedzenia. Jedząc to na co masz na prawdę ochotę, powinno dostarczać nam przyjemność.
Poczuj sytość
Czy wiesz kiedy jesteś przyjemnie najedzona? W którym punkcie zaspokoiłaś głód i nadal czujesz się komfortowo? Sprawdzanie jak wam smakuje posiłek i na jakim poziomie jest wasz poziom głodu wam w tym pomoże. Jednak aby docienić sytość wasze ciało musi wam ufać, że zapewnicie mu wystarczającą i odpowiednią ilość jedzenie, w momencie gdy wysyłać wam będzie sygnały głodu.
Bądź wyrozumiały dla swoich emocji
Jedzenie nie usunie żadnej z emocji, może przynieść krótkotrwałe pocieszenie, ulgę lub odwrócić uwagę od problemu, ale w końcu i tak będziesz musiała się zmierzyć z problemem. Jedzenie od narodzin jest aktem mocno emocjonalny. Tak wieć jako dorośli też mamy tendencję do jedzenia emocjonalnego. Problem pojawia się w momencie gdy to jedzenie staje się jedyną metodą radzenia sobie z niechcianymi i trudnymi emocjami.
Szanuj swoje ciało
Trudno odrzucić mentalność dietetyczną jeśli ma się nierealistyczne oczekiwania i krytyczny stosunek w stosunku do własnego ciała. Twoje ciało zasługuje na godne traktowanie. Zadbaj o nie!
Zdrowa aktywność fizyczna
Zamiast na liczeniu spalanych kalorii skup się na tym jak się czujesz w trakcie i po aktywności fizycznej. Wybieraj takie które są dla Ciebie przyjemne interesujące.
Dbaj o zdrowie dzięki łagodnemu odżywianiu
Nie musisz jeść idealnie aby być zdrowym. Warto wiedzieć jednak jakie produkty będą dbały o wasze zdrowie i samopoczucie.