top of page

Kryteria rozpoznania według ICD-10

 

I Masa ciała utrzymuje się na poziomie co najmniej 15% poniżej oczekiwanej albo wskaźnik masy ciała BMI wynosi 17,5 lub mniej, pacjenci przed okresem dojrzewania mogą nie osiągać należnej masy ciała w okresie wzrostu

II Spadek masy ciała jest skutkiem unikania "tuczących" pokarmów, a ponadto jednej z wymienionych czynności:

-prowokowanie wymiotów

-przeczyszczanie

-wyczerpujące ćwiczenia fizyczne

-stosowanie leków hamujących łaknienie lub/i środków przeczyszczających

III Postrzeganie siebie jako osoby otyłej oraz zaburzający strach przed przytyciem, prowadzące do narzucania samemu sobie niskiego progu masy ciała

IV Liczne zaburzenia hormonalne obejmujące oś przysadkowo-nadnerczową i gonady, co u kobiet przejawia się zatrzymaniem miesiączki a u mężczyzn spadkiem zainteresowań seksualnych i potencji. Stwierdza się również wzrost stężenia hormonu wzrostu i i kortyzolu we krwi oraz zmiany metabolizmu hormonów tarczycy i zaburzenia wydzielania insuliny.

V Zaburzenie nie spełnia kryteriów I i II dla bulimii 

Pamiętaj jednak, że mimo że kryteria diagnozowania są dość sztywne każda osoby przechodzi przez chorobę inaczej. Nawet jeśli nie spełniasz wszystkich kryteriów, nie znaczy to że twój problem nie jest wystarczająco poważny aby zgłosić się po pomoc.

Anoreksja jest jednym z najbardziej śmiertelnych zaburzeń psychicznych. W jednym z badań po 4 latach śmiertelność wynosiła 5%, jednak po 20 latach trwania choroby wzrasta aż do 20%.

Leczona powinna być holistycznie, to znaczy pod opieką zespołu składającego się z lekarza, psychologa i dietetyka, oraz fizjoterapeuty. Pamiętaj, że same konsultacje dietetyczne to za mało i konieczna jest pomoc psychologa najlepiej specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania. 

Co ważne jedzenie we wszystkich zaburzeniach odżywiania stanowi jedynie objaw. Przyczyna i sedno problemu leżą w psychice i wyjście z zaburzenia nie polega jedynie na zmianie nawyków żywieniowych. Mimo że w przypadku anoreksji zależnie od stanu pacjenta uwaga jest w pierwszym etapie na poprawieniu stanu odżywienia, to praca nad przekonaniami stanowi główny cel terapii. 

Zaburzenia odżywiania się zaliczane są do chorób psychicznych o poważnych skutkach dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Oznacza to że przyczyna nie leży w zachowaniu a w psychice i to jest główny element leczenia.

Umów się na konsultację psychodietetyczną

Jeśli chcesz pod moją opieką wracać do zdrowych nawyków żywieniowych umów się na konsultację psychodietetyczną

konsut dietetyczna (4).png

.

bottom of page